Cyfrowa transformacja poza kontrolą jest powodem niesprawności sądów
Digitalizacja naszego życia nieustannie i spontanicznie postępuje, przynosząc również niepożądane konsekwencje.
Każda nowa technologia wymaga świadomości, jakie są jej możliwości i jakie wywołuje problemy. Rozwój udaje się tylko wtedy, kiedy równolegle rozwiązywane są problemy związane z postępem. Każdy przeciętny człowiek czerpie wiele satysfakcji i korzyści z powszechnej digitalizacji. Nie musi jednak wiedzieć, jak wiele pracy i nakładów trzeba było ponieść, aby świat cyfrowy zaistniał.
Popularne podejście polega na tym, aby brać to, co jest, i z tego korzystać. Są jednak przypadki wdrażania nowych technologii, które wymagają głębszej refleksji, ponieważ destabilizują dotychczasowy porządek, a wówczas zalety nowych technologii mogą stać się wadami, a korzyści zamienić w straty.
Konieczna jest pogłębiona wiedza i świadomość realiów współczesności, np. że połączenie komputerów w sieci ułatwia pracę nie tylko użytkownikom, ale również hakerom. Nadto, świadomość użytkowników jest zupełnie inna – bezpardonowo używają nowych możliwości (do czego mają prawo) w starym otoczeniu i tym nieświadomie przyczyniają się do jego kryzysu.
Prawo i postępowania sądowe są szczególnie narażone
System naszego oraz współczesnego prawa ukształtował się w zasadach z XIX w., później był tylko doskonalony. Oparty jest na realiach i założeniach państwa i społeczeństwa demokratycznego oraz gospodarki przemysłowej. Obecne czasy określa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta